BLOG
Statystyka w geotechnice - niedoceniana, ale niezbędna
W geotechnice rzadko mamy do czynienia z pełną informacją. Dane z sondowań, badań laboratoryjnych czy obserwacji terenowych są często rozproszone, ograniczone przestrzennie i obarczone niepewnością. Wpływ na to ma silna anizotropia gruntu oraz wiele innych czynników takie jak na przykład lokalna prekonsolidacja gruntu.
więcej...Jak dobrać badania geotechniczne względem projektowanej konstrukcji?
Warunki jakie powinien spełniać materiał konstrukcyjny można ograniczyć do trzech najważniejszych: 1. Odkształcenia elementu nie mogą przekroczyć wartości podyktowanych jego przeznaczeniem (warunek sztywności). 2. Utrata stanu granicznego nośności musi być wykluczona z read more
więcej...Dlaczego ilość badań ma duże znaczenie?
Dlaczego ilość ma znaczenie? Często ofertując badania podłoża gruntowego kierujemy się doświadczeniem na danym terenie, analizami morfologii i geomorfologii terenu w GIS oraz mapami geologicznymi. Jakie często otrzymujemy odpowiedzi?
więcej...Zapadlisko w Siemianowicach Śląskich przy ul. Leśnej 6
Dnia 18 listopada 2023 roku przy ul. Leśnej 6 w Siemianowicach Śląskich powstało zapadlisko, którego głębokość może sięgać kilkudziesięciu metrów (informacje wstępne wskazują na 40 metrów głębokości). Zapadlisko powstało w rejonie budynku wielorodzinnego o pięciu kondygnacjach. Nikt nie ucierpiał, lecz zapadlisko w całości pochłonęło latarnię uliczną.
więcej...Trafiona powierzchnia poślizgu osuwiska!
Trafiona! Tak oto wygląda znaleziona przez nas jedna z kilku powierzchni poślizgu, nawiercona na głębokości 15,0-15,5 m p.p.t. Ta jednak jest szczególna, gdyż widać w niej wyraźne zlustrowanie po przemieszczaniu się mas.
więcej...Dlaczego warto wykonać badania sejsmiczne SPDMT?
W podłożu gruntowym moduł odkształcenia charakteryzuje się nieliniowością w zależności od odkształcenia. W przypadku obiektów, które na znacznej powierzchni współpracują z gruntem (np. tunele, ściany szczelinowe), zachodzą znacznie mniejsze odkształcenia postaciowe (rzędu 10-5 – 10-3).
więcej...Szkolenie dla studentów UŚ
W lipcu 2022 roku mieliśmy okazję drugi rok z rzędu przeprowadzić szkolenie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w ramach ćwiczeń terenowych. Szkolenie odbyło się na terenie zabytkowej Radiostacji w Gliwicach, gdzie realizowaliśmy badania geologiczno-inżynierskie.
więcej...Co słychać na budowach?
Miło nam poinformować, że inwestycje takie jak Lake House w Zegrzu, Tuwima Gardens w Łodzi, Apartamenty Merliniego w Warszawie, Warszawska Sky w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Resovia Sky w Rzeszowie realizowane na zlecenie HREIT S.A. są aktualnie realiz read more
więcej...Szkolimy się!
W sierpniu braliśmy udział w dedykowanym dla nas szkoleniu, którego celem było wyznaczanie warstw geotechnicznych za pomocą polecanej przez prof. dr hab. inż. Zbigniewa Młynarka oraz prof. UAM, dr hab. Jędrzeja Wierzbickiego metody k-średnich.
więcej...Zapadlisko w Tarnowskich Górach
Nowe zapadlisko w Tarnowskich Górach – mieście, które słynie z deformacji nieciągłych terenu, a to za sprawą zarówno płytkiej eksploatacji górniczej oraz zjawisk krasowych. Mieliśmy okazję je zbadać!
więcej...