Usługi geologiczne | Sprzęt

Sprzęt do badań
geotechnicznych

Sonda statyczna CPTU Pagani TG 63-200

Badania geotechniczne in-situ stanowią podstawę dokumentowania geotechnicznego zaraz obok samych odwiertów geologicznych. Sondowania statyczne CPTU spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące parametrów wytrzymałościowych i odkształceniowych gruntów. Zgodnie z wynikami najnowszych badań porównawczych, zrezygnowaliśmy z użycia starszej technologii sondowania CPT stożkiem Begemanna, który jest podatny m.in. na negatywny wpływ tarcia żerdzi zewnętrznych o wewnętrzne przy braku kontroli pionowości pomiaru, z uwagi na niską rozdzielczość pomiaru w pionie (pomiar następuje co 20 cm) oraz brak uwzględniania rzeczywistego ciśnienia porowego w interpretacji wyników. Podczas badań CPTU przy użyciu piezostożka z elektrycznym pomiarem oporu na stożku, tarcia na pobocznicy i pomiaru ciśnienia porowego, w naturalnych warunkach możliwe jest zbadanie najbardziej rzeczywistych parametrów gruntu, z uwzględnieniem wilgotności, uziarnienia oraz naprężeń. Dane podstawowe wyświetlane są na wyświetlaczu w czasie rzeczywistym podczas pomiaru. Wszystko to umożliwia wyprowadzenie parametrów zgodnie z obowiązującą normą Eurokod 7.

Włoska firma wprowadziła w nowej wersji szereg udoskonaleń m.in. możliwość użycia dodatkowej pompy hydraulicznej podczas pomiaru, umożliwiając uzyskanie siły nacisku 20 ton oraz uzyskanie o 25% zwiększonej głębokości kotwienia.


Dylatometr Marchetti’ego DMT

W celu oszacowania parametrów odkształceniowych gruntu nasza firma wykonuje badania dylatometryczne. Dylatometr, jakim dysponujemy, posiada opcję automatycznej akwizycji pomiarów w terenie za pomocą komputera co znacznie zwiększa dokładność badań względem manualnego odczytu. Ma to szczególne znaczenie dla gruntów słabonośnych. 


Moduł sejsmiczny SDMT, SPDMT, SCPTU, SPCPTU

W celu oszacowania parametrów w zakresie bardzo małych odkształceń wykonujemy badania propagacji fal sejsmicznych poprzecznych Vs oraz podłużnych Vp. Znając gęstość gruntu oraz jego współczynnik Poissona możemy wyznaczyć parametry w zakresie odkształceń mniejszych niż 10^-6 przy założeniu sprężystości liniowej (więcej tutaj). Badania te pozwalają także na wyznaczenie granicy pełnego nasycenia porów za pomocą fal podłużnych co ma szczególne znaczenie w dokładności określenia strefy, gdzie zachodzą warunki z odpływem lub bez odpływu. Nasz moduł jest osobnym narzędziem, który można stosować jednocześnie podczas badań DMT lub CPTU. Niemniej z uwagi na charakter badań (konieczność zatrzymania pogłębiania łopatki lub stożka podczas pomiarów propagacji) najbardziej wskazane jest wykonywanie tych badań podczas testów DMT, które również wymagają zatrzymywania. Podczas sondowania SCPTU zaleca się wykonywanie pomiarów propagacji fal podczas wymiany dokładania następnej żerdzi lub podczas testów dyssypacji.

 

Moduł sejsmiczny można używać również jako samodzielne urządzenie, wykonujące jedynie pomiary sejsmiczne. Wtenczas łopatka lub stożek zastąpiona jest specjalną końcówką. 


Samobieżna wiertnica mechaniczna na podwoziu gąsienicowym, odwierty geologiczne

Wiertnica ta posiada silnik o mocy 37 KM oraz głowicę obrotową o parametrach 60 obr/min i umożliwia wiercenie pionowych otworów geologicznych/geotechnicznych za pomocą świdrów spiralnych na sucho o średnicy 95-110 mm, w sprzyjających warunkach do głębokości 20 metrów. Szczególnie dobrze się sprawdza w terenie podmokłym lub zaoranym, w lasach, w terenach gęsto zabudowanych oraz na obszarach o dużym nachyleniu.


Ręczny zestaw Eijkelkamp

Zestaw ten wykorzystywany jest na terenach, gdzie nie ma możliwości wjazdu wiertnicą mechaniczną.
Poprzez zastosowanie żerdzi o złączkach bagnetowych oraz bardzo małą wagę, wiercenia tym zestawem można wykonywać do głębokości maksymalnej około 6 m (w zależności od warunków gruntowo-wodnych).


Płyta dynamiczna LPD

Płytę dynamiczną wykorzystujemy na budowach w celu kontroli jakości podsypek, zasypek i nasypów. Badanie trwa około 1 minutę i stosuje się je zarówno w przypadku kontroli w trakcie budowy domów jednorodzinnych, jak i budynków wielkokubaturowych lub dróg.

Wyniki badania płytą dynamiczną to dowód zagęszczenia przez:
– ASTM E2835-11 International Standard USA
– normy branżowe ZTV E 2009 i ZTV A 2012
– RIL 836 Deutsche Bahn AG kolei niemieckich
– austriacką normę RVS 08.03.04 Spanish standard UNE 103807-2: 2008
– szwajcarską normę SN 670 313


Sonda dynamiczna DPL (SD-10)

Sonda dynamiczna lekka (inaczej sonda wbijana, sonda stożkowa) stanowi urządzenie do określania stopnia zagęszczenia gruntu rodzimego, wskaźnika zagęszczenia gruntu nasypowego oraz oceny wytrzymałości i odkształcalności gruntów sypkich, dzięki czemu badania gruntu mogą być dokładniejsze.
Podczas sondowania dynamicznego bada się ilość uderzeń młota o wadze 10 kg na każde 10 cm wbicia sondy. Maksymalna głębokość sondowania wynosi około 6 m p.p.t.

Wykres sondowania dynamicznego DPL (SD-10)


Odbiornik GNSS RTK/RTN GEOMAX Zenith 10/20

Dokładne rzędne i współrzędne wykonanych otworów stanowią podstawę dalszego dokumentowania geotechnicznego lub geologiczno-inżynierskiego.
To dokładne pomiary rzędnej terenu pozwalają wydzielać i określać dokładne granice gruntów słabonośnych lub rzędną występowania zwierciadła wód gruntowych. Szwajcarskiej produkcji odbiornik, który posiada firma GEOdev korzysta z nowoczesnej technologii odbioru sygnałów satelitarnych NovAtel AdVance i obsługuje GPS, GLONASS, Galileo oraz Beidou.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, do kontrolera można wgrać pliki DWG lub DXF, przez co w terenie możemy tyczyć otwory bezpośrednio na mapie wykorzystywanej w dokumentacji.
Dokładność pomiaru odbiornika, dzięki poprawkom stacji referencyjnych, sięga nawet 1 centymetra w sprzyjających warunkach.