Sondowanie statyczne CPTU

Sondowania statyczne CPTU

Badanie gruntu i jego właściwości wykonuje się z różnych powodów. Może to być budowa odpowiedniej inwestycji lub inne działania. Istnieją różne metody badania jakości i parametrów gruntu, a jedną z najdokładniejszych jest sondowanie statyczne CPTU.

Co to jest sondowanie statyczne CPTU?

Sondowanie CPTU to jedna z podstawowych metod pomiaru parametrów podłoża, stosowana w większości krajów Europy. Badanie to polega na stałym wciskaniu w grunt stożka elektrycznego oraz rejestracji jego parametrów. Stożek należy wciskać w podłoże ze stałą prędkością, tak, aby prędkość wciskania utrzymywała się na poziomie około 2 centymetrów na sekundę. W trakcie tego ruchu zbadać można różne rodzaje oporu – opór penetracji stożka, opór tarcia na tulei ciernej oraz ciśnienie porowe.

Każda sonda statyczna CPTU wyposażona jest w specjalne czujniki, które pozwalają badać różnego rodzaju parametry gruntu już w trakcie wciskania stożka.

Sondowanie statyczne jest bardzo dokładne i umożliwia zebranie wielu informacji odnośnie gruntu, nieco inaczej niż sondowanie dynamiczne, które polega, mówiąc w skrócie, na mechanicznym wbijaniu w grunt sondy za pomocą młota – ma to umożliwić jedynie badanie dynamicznego oporu, jaki stawia podłoże. Sondowanie statyczne i dynamiczne to metody od siebie różne, jednak każda z nich jest potrzebna i pomocna.

Na podstawie badań jakości gruntu wydajemy również opinie geotechniczne.

Sondowanie CPTU – co możemy zbadać za jego pomocą?

Sondowanie statyczne CPTU pozwala na zbadanie różnych parametrów gruntu, w szczególności wytrzymałościowych takich jak wytrzymałość na ścinanie bez odpływu lub kąt tarcia wewnętrznego. W przypadku gruntów niespoistych pozwala także określić stopień ich zagęszczenia, natomiast w przypadku podłoża spoistego – stopnia jego plastyczności. Dodatkowo, badanie to pozwala na pomiar takich parametrów jak: współczynnik prekonsolidacji gruntu, moduł ściśliwości (poglądowo), czy też współczynnik parcia spoczynkowego. Jest wiele innych parametrów, które sondowanie CPTU może wyznaczyć – sondowanie statyczne mierzą także współczynnik filtracji gruntu w kierunku poziomym, czy moduł ściśliwości. Sonda CPTU może więc zmierzyć poziom jednorodności podłoża, różnic pomiędzy warstwami litogicznymi i stopień skonsolidowania gruntów spoistych. Głównym przeznaczeniem sondy CPTU jest określenie zmian w sztywności podłoża i zarazem wybór miejsc predysponowanych do pobrania prób o nienaruszonej strukturze w celach badań laboratoryjnych.

Po wykonaniu badania za pomocą sondy CPTU można już przejść do interpretacji wyników, która zawiera dane jakościowe oraz ilościowe.

Jakie korzyści może przynieść sondowanie gruntu za pomocą techniki CPTU?

Sondowanie CPTU to nowoczesna metoda badania gruntu, która pozwala na bardzo dokładne zbadanie właściwości gruntu. Każdy grunt ma inną spójność (tarcie na pobocznicy) oraz stawia inny opór stożkowi co przy sondowaniu CPTU jest stosunkowo proste w zbadaniu. Równie ważne są także dane odnośnie poziomu zwierciadła wody gruntowej, który również sondowanie CPTU pomoże zbadać za pomocą membrany ciśnienia w porach gruntu. Za pomocą tej metody można sprawdzić charakter poziomu wodonośnego m.in. czy jest on naporowy oraz oszacować jego głębokość stabilizacji. Wszystkie te parametry nie mogłyby zostać zbadane bez szczegółowej techniki i wyjątkowej dokładności sondy CPTU, używanej do badania gruntu w tej technice. Dla określania ciśnień porowych w gruncie proponowana jest także sonda BAT.