W lipcu 2022 roku mieliśmy okazję drugi rok z rzędu przeprowadzić szkolenie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w ramach ćwiczeń terenowych. Szkolenie odbyło się na terenie zabytkowej Radiostacji w Gliwicach, gdzie realizowaliśmy badania geologiczno-inżynierskie.

W ćwiczeniach (poprzedzonych prezentacją multimedialną w auli Uniwersytetu) brali udział studenci II roku geologii i geologii stosowanej. W ramach szkolenia staraliśmy się przekazać zdobytą dotychczas wiedzą w zakresie sondowań CPTU i badań DMT, w szczególności początkowym etapie tych badań, czyli ich wykonawstwa w terenie. Zwracaliśmy uwagę na problematykę badawczą – kiedy warto wykonać takie badania geotechniczne oraz kiedy ich wykonanie nie jest uzasadnione lub niemożliwe. W części kameralnej wskazaliśmy kwestie interpretacji wyników pomierzonych oraz które otrzymane parametry są najbardziej wiarygodne w celu dokumentowania badań podłoża gruntowego. Staraliśmy się także wskazać na podobieństwa i przeciwieństwa tych badań z poszczególnymi badaniami laboratoryjnymi.

 

Radiostacja Gliwice jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Gliwic, ewenementem na skalę światową, gdyż jest to najwyższa istniejąca drewniana konstrukcja na świecie (111 m wysokości). Drewniana, gdyż antena znajduje się w środku konstrukcji, a stal zakłócałaby sygnał. Do łączenia użyto ponad 16 000 mosiężnych śrub. Nie tylko to w tym obiekcie jest wyjątkowe. Powstaje tu budynek podziemny muzeum, który ma połączyć istniejącą zabytkową zabudowę.

 

Patryk Karolczyk

właściciel firmy

Ukończył geologię na Uniwersytecie Śląskim oraz projektowanie geotechniczne na SGGW w Warszawie. Członek Polskiego Komitetu Geotechniki. Od początku kariery zawodowej związany z geologią inżynierską oraz badaniami geotechnicznymi, w szczególności częścią polową – sondowania CPTU i badania DMT.