Pobór prób NNS

Pobór prób NNS

Czym jest próbka NNS?

Próbka NNS nazywana jest także próbką o nienaruszonej strukturze. Specjalistyczna metoda jej pobierania pozwala na uzyskaniu rdzenia gruntu, którego struktura nie jest zmieniona i odzwierciedla warunki gruntowe na danej głębokości podłoza, przez co przeprowadzane na nich badania gruntów (zwykle laboratoryjne) są bardzo wiarygodne. Niektórzy specjaliści uważają, że powinny być one stosowane zawsze dla celów badawczych podłoża gruntowego od II kategorii geotechnicznej. Podczas poboru próbki NNS należy bezwzględnie zachować jej:

  • uziarnienie,
  • wilgotność,
  • strukturę.

Dzięki pobieraniu z gleby wysokiej jakości prób o nienaruszonej strukturze może zostać wykonana bardzo szczegółowa dokumentacja badań podłoża gruntowego.

Jakie właściwości gruntów można określić dzięki próbkowaniu NNS?

Próbkowanie NNS umożliwia pobranie materiału gruntu, dzięki któremu przeprowadzić będzie można specjalistyczne badania laboratoryjne gruntów. Określone mogą zostać m.in.: parametry wytrzymałościowe i odkształceniowe gruntu, granice konsystencji, zawartość części organicznych w pobranej próbce oraz jej wodoprzepuszczalność. Poznanie tych parametrów pozwala na sporządzanie wiarygodnej oraz niezwykle przydatnej dokumentacji, która może być wykorzystana dla zaprojektowania bezpiecznych fundamentów.

Jak pobierane są próbki NNS?

Próbki o nienaruszonej strukturze (NNS) bardzo często pobierane są przy użyciu próbników, które wbijane są statycznie w grunt w celu uzyskania rdzenia. Nasz próbnik ma 60 cm długości i 88,9 mm średnicy co w połączeniu z statycznym wciskaniem (nie dynamicznym z pomocą młota) pozwala osiągnąć najwyższą klasę próbki. Sondowanie CPTU i badania dylatometryczne (DMT) mogą być skorelowane z wynikami laboratoryjnymi prób NNS dla osiągnięcia jeszcze dokładniejszych parametrów.

Akty prawne, które dotyczą próbki gruntu NNS

Jak wiele prac związanych z geotechniką, również pobieranie prób NNS obwarowane jest obostrzeniami, które na wykonawców usług tego typu nakładają normy. Najważniejszą normą, którą należy zastosować podczas tego typu działań jest europejska norma EUROKOD 7 określająca próbkowanie geotechniczne (największą uwagę należy zwrócić na drugą część aktu). Dodatkowo podczas działań należy wziąć pod uwagę zasady określone w ISO 22475-1 związane z pobieraniem próbek gruntu oraz wód gruntowych do badań. Wybierając firmę, która zajmować będzie się pobieraniem prób NNS warto zwrócić uwagę na to, czy działa zgodnie z opisanymi wyżej przepisami.

Jak przechowywane są próbki NNS wykorzystywane do badań?

Próbki NNS przeznaczone do badań laboratoryjnych należy przechowywać w ściśle określony sposób, aby ich nie zniszczyć. Bezpieczną i często stosowaną metodą jest pozostawienie ich w cylindrze próbnika, który został wykorzystany do ich pobrania. Konieczne jest wyrafinowanie lub zafoliowanie skrajów próbnika.

W celu pozyskania bardziej szczegółowych informacji związanych z próbkami NNS zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Jakie są inne metody pobierania prób gruntu do badań?

Pobór prób NNS nie jest jedyną metodą, która może być stosowana przez firmy geotechniczne do pozyskiwania materiałów do badań, jednak jest jedną z bardziej wartościowych. W branży stosowane jest również pobieranie prób NU (naturalne uziarnienie), które pozwala jedynie na poznanie uziarnienia gruntów. Próbki przechowywane mogą być w dowolny sposób, który nie pozwoli na wymieszanie się ze sobą prób oraz ulatnianie się ziarnek. Innym sposobem pobierania próbek do badań jest NW (naturalna wilgotność), dzięki któremu możliwe jest poznanie uziarnienia oraz wilgotności gruntów. Można przechowywać je na 2 sposoby – w słoiku lub w podwójnym worku foliowym.