Dokumentacja badań podłoża gruntowego

Dokumentacja badań podłoża gruntowego

Każdy dom, budynek czy inna budowlana inwestycja wymaga użycia odpowiednich fundamentów. Jednak grunt, na którym położona jest działka, może mieć różne właściwości i należy dokładnie je zbadać. Jest to szczególnie wskazane dla II i III kategorii geotechnicznej oraz w złożonych lub skomplikowanych warunkach gruntowych. Ponadto warto wykonać badania polowe, oprócz samych wierceń geotechnicznych, dla takiej inwestycji jak dom jednorodzinny (I kategoria geotechniczna). Robi się to, aby wiedzieć, jak bardzo będziemy musieli ingerować w grunt, żeby wybudować konkretny obiekt oraz w celu przygotowaniu odpowiedniego kosztorysu fundamentów.

Dokumentacja badań podłoża gruntowego – kiedy jest potrzebna?

Zlecając firmie budowę domu czy innego rodzaju konstrukcji, niezbędne jest zapoznanie się z właściwościami fizycznymi i mechanicznymi gruntu, na jakim stawiany będzie budynek. Zazwyczaj opinia geotechniczna tworzona jest już na etapie wstępnym projektu budowy, a dokumentację badań podłoża gruntowego wykonuje się w kolejnym etapie w sytuacjach tego wymagających. Posadawianie fundamentów zależy bowiem od rodzaju gruntu i zdarza się, że bardzo wymagające podłoże będzie musiało być wzmocnione o specjalne konstrukcje, jak pale czy też będzie wymagać różnych sposobów zagęszczenia gruntu, stosowania geosyntetyków lub konieczna jest wymiana gruntu. Jeśli jednak zlecimy odpowiedniej firmie badania podłoża gruntowego i opracujemy dokumentację badań podłoża gruntowego, możemy zastanowić się jeszcze raz, czy na danym terenie budowa jakiegokolwiek obiektu jest ekonomicznie wytłumaczona lub, czy też da się zaoszczędzić na kosztach budowy. Dokumentacje badań podłoża gruntowego są bardziej szczegółowym opracowaniem od opinii geotechnicznej i zawierają konkretne, wymagane dla danej konstrukcji, parametry gruntu. Zarówno dokumentacje geotechniczne, jak i opinie geotechniczne to profesjonalne analizy, które pomogą dokładnie oszacować właściwości gruntu, na którym będzie budowana inwestycja. Należy pamiętać, że opinia geotechniczna to podstawowe opracowanie, a każdorazowo dokumentacja badań podłoża gruntowego wymaga specjalistycznych badań geotechnicznych gruntu.

Na czym polegają dokumentacje badań podłoża gruntowego?

Dokumentacje badań podłoża gruntowego mają jasno określone zasady i są zbudowane z dwóch części. Na badanie podłoża gruntowego składa się część opisowa oraz część graficzna. W formie pisemnej przedstawiane są przede wszystkim: opis inwestycji, metodyka badań podłoża gruntowego, wykaz warstw geotechnicznych, określenie warunków hydrogeologicznych, wskazanie zagrożeń ze strony górnictwa, tektoniki lub krasu, wnioski i zalecenia. Analiza gruntów zawiera w sobie rozpoznanie warunków gruntowych i gruntowo-wodnych na danej powierzchni terenu, wydzielenie i wskazanie warstw gruntu o zróżnicowanej litologii, stratygrafii i parametrach, określenie kategorii geotechnicznej, a także opracowanie wniosków i zaleceń. Na część graficzną natomiast składają się: mapa orientacyjna i dokumentacyjna, karty otworów geotechnicznych, przekroje geotechniczne, wyniki badań przedstawione w formie wykresów lub tabelarycznej.

Do dokumentacji badań podłoża gruntowego należy opracować projekt geotechniczny, który powinien uwzględniać obliczenia oporu podłoża, stateczności skarp lub wykopu, stateczności dna wykopu, obliczenia osiadań itp., stąd też konieczna jest w tym zakresie konstruktora osobą opracowującą dokumentację geotechniczną.

Kto może wykonać badanie podłoża gruntowego?

Wykonanie specjalistycznego i dokładnego badania podłoża gruntowego to domena profesjonalistów. Co prawda same dokumentacje badań podłoża gruntowego czy też opinie geotechniczne nie podlegają zatwierdzeniu przez specjalne organy (dokumentacje geologiczno-inżynierskie już tak), jednak warto podkreślić, że badania podłoża gruntowego powinny być wykonane przez firmy bądź instytucje, które dysponują wiedzą oraz sprzętem niezbędnymi do przeprowadzenia rzetelnych badań podłoża gruntowego. Dodatkowo każdorazowo konieczna jest ich ścisła współpraca z konstruktorem.