Blog

BLOG

Zjawiska krasowe i zagrożenia dla budownictwa z nim związane
Skały, takie jak wapień, dolomit, gips, sól kamienna są w szczególności narażone na zjawisko wietrzenia chemicznego, czyli rozpuszczania (krasowienia). Takie procesy mogą tworzyć piękne formy jaskiniowe, ale niosą za sobą także niebezpieczeństwo dla budownictwa.
więcej...
Mapa obszarów górniczych
Od teraz na stronie GEOdev można sprawdzić czy działka, na której planują Państwo budowę domu znajduje się na aktualnym obszarze górniczym.
więcej...
Czy słabonośny grunt wyklucza działkę z zabudowy?
Wiele osób wykonuje odwierty geotechniczne tuż przed budową. Każdy ma już w tym czasie mniej więcej określoną koncepcję zabudowy. Dochodzi do badań gruntu, a tu klops. Grunty słabonośne lub organiczne w obrębie oddziaływania budynku na grunt. Co w takim przypadku? Zrezygnować z budowania?
więcej...
Zapis geologiczny w osadach, a czynniki zmian klimatycznych w Plejstocenie
W ostatnich latach tematami badań wielu naukowców są zmiany klimatu. W skali historii Ziemi, czas prowadzonych badań i obserwacji zmian klimatu przez człowieka nie stanowi nawet promila. Społeczeństwo dzisiejsze zmiany klimatu postrzega jedynie jako działanie człowieka poprzez emisję dwutlenku węgla, ale czy tak jest naprawdę?
więcej...