Blog

BLOG

Dlaczego ilość badań ma duże znaczenie?
Dlaczego ilość ma znaczenie? Często ofertując badania podłoża gruntowego kierujemy się doświadczeniem na danym terenie, analizami morfologii i geomorfologii terenu w GIS oraz mapami geologicznymi. Jakie często otrzymujemy odpowiedzi?
więcej...
Zapadlisko w Siemianowicach Śląskich przy ul. Leśnej 6
Dnia 18 listopada 2023 roku przy ul. Leśnej 6 w Siemianowicach Śląskich powstało zapadlisko, którego głębokość może sięgać kilkudziesięciu metrów (informacje wstępne wskazują na 40 metrów głębokości). Zapadlisko powstało w rejonie budynku wielorodzinnego o pięciu kondygnacjach. Nikt nie ucierpiał, lecz zapadlisko w całości pochłonęło latarnię uliczną.
więcej...
Trafiona powierzchnia poślizgu osuwiska!
Trafiona! Tak oto wygląda znaleziona przez nas jedna z kilku powierzchni poślizgu, nawiercona na głębokości 15,0-15,5 m p.p.t. Ta jednak jest szczególna, gdyż widać w niej wyraźne zlustrowanie po przemieszczaniu się mas.
więcej...
Dlaczego warto wykonać badania sejsmiczne SPDMT?
W podłożu gruntowym moduł odkształcenia charakteryzuje się nieliniowością w zależności od odkształcenia. W przypadku obiektów, które na znacznej powierzchni współpracują z gruntem (np. tunele, ściany szczelinowe), zachodzą znacznie mniejsze odkształcenia postaciowe (rzędu 10-5 – 10-3).
więcej...
Szkolenie dla studentów UŚ
W lipcu 2022 roku mieliśmy okazję drugi rok z rzędu przeprowadzić szkolenie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w ramach ćwiczeń terenowych. Szkolenie odbyło się na terenie zabytkowej Radiostacji w Gliwicach, gdzie realizowaliśmy badania geologiczno-inżynierskie.
więcej...
Co słychać na budowach?
Miło nam poinformować, że inwestycje takie jak Lake House w Zegrzu, Tuwima Gardens w  Łodzi, Apartamenty Merliniego w Warszawie, Warszawska Sky w Nowym Dworze Mazowieckim oraz  Resovia Sky w Rzeszowie realizowane na zlecenie HREIT S.A. są aktualnie realiz read more
więcej...
Szkolimy się!
W sierpniu braliśmy udział w dedykowanym dla nas szkoleniu, którego celem było wyznaczanie warstw geotechnicznych za pomocą polecanej przez prof. dr hab. inż. Zbigniewa Młynarka oraz prof. UAM, dr hab. Jędrzeja Wierzbickiego metody k-średnich.  
więcej...
Zapadlisko w Tarnowskich Górach
Nowe zapadlisko w Tarnowskich Górach – mieście, które słynie z deformacji nieciągłych terenu, a to za sprawą zarówno płytkiej eksploatacji górniczej oraz zjawisk krasowych. Mieliśmy okazję je zbadać!
więcej...
Badania dylatometryczne DMT
W 1975 roku profesor Silvano Marchetii podczas konferencji amerykańskich inżynierów budownictwa (ASCE) w Raleigh zaprezentował konstrukcję oraz zasadę badania gruntów za pomocą dylatometru – urządzenia własnej konstrukcji oraz wykonania. Zasada działania, procedur read more
więcej...