Nowe zapadlisko w Tarnowskich Górach – mieście, które słynie z deformacji nieciągłych terenu, a to za sprawą zarówno płytkiej eksploatacji górniczej oraz zjawisk krasowych. Mieliśmy okazję je zbadać!

1. Zapadlisko

W bezpośrednim sąsiedztwie hali sportowej wystąpiła deformacja terenu o rozmiarach około 8 x 6 metrów i głębokości (po zasypaniu materiałem zsuwającym się do zapadliska) około 3 m. Zjawisko takich rozmiarów może zagrażać bezpieczeństwu i życiu człowieka. Takie struktury są zwykle związane z eksploatacją górniczą (więcej) lub krasem (więcej).

 

 

2. Badania geotechniczne i geofizyczne

Na cele rozwiązania problemu i analizy zagrożenia zapadliska względem istniejącej zabudowy. Wykonaliśmy trzy otwory do 30 metrów głębokości. We wszystkich wystąpiły grunty związane z krasem, a w dwóch z nich nawiercono pustki. Dodatkowo wykonano badania grawimetryczne. Więcej o tych badaniach przeczytają Państwo w poście poniżej:

                                                                 

3. Rozwiązanie

Dziś wiemy, że geneza tego zjawiska nie jest związana jedynie z krasem, ale ma podłoże bardziej skomplikowane. Rozwiązaniem podobnego problemu zwykle może być jedynie zasypanie zapadliska, kontrola stanu i szczelności kanalizacji oraz ewentualne okresowe kontrole geodezyjne obszaru. Często proponowanym rozwiązaniem są otwory technologiczne i zatłaczanie przez nie zaczyny cementowego lub popiołów, które mają za zadanie wypełnienie istniejących pustek. Tutaj należy mieć na uwadze, że często ich całkowite wypełnienie nie jest możliwe, co może prowadzić do dalszego pojawiania się tego typu struktur. Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie np. iniekcji wysokociśnieniowych wokół hali, które mają podbić fundamenty, a także utworzyć szczelną barierę (przesłonę pionową) przed wypłukiwaniem gruntu spod posadzki i fundamentów. Warto wiedzieć, że przy skomplikowanej budowie geologicznej nie ma “złotego środka”, który zabezpieczy obiekt w stu procentach. Można jedynie niwelować ryzyko wystąpienia tego typu zdarzeń. Warto natomiast wykonywać badania specjalistyczne przed projektowaniem obiektu. Badania geofizyczne, najlepiej wykonane więcej niż jedną metodą, wskażą anomalie, które można sprawdzić jeszcze przed budową. Można także przesunąć obiekt od wszelkich anomalii. Wykonywanie takich badań już w miejscu zagospodarowanym, często uzbrojonym jest ciężkie i ograniczają rozpoznanie oraz negatywnie wpływają na rejestrowane pomiary. Wykonanie badań geofizycznych i geotechnicznych, jeszcze przed budową, pozwala ograniczyć koszty co najmniej kilkudziesięciokrotnie względem tego co należy wykonać po powstaniu deformacji.