Systemy informacji geograficznej
Systemy Informacji Geograficznej – czym są, jaki mają cel?
System Informacji Geograficznej (GIS) może być określany także jako geograficzny system informacji przestrzennej. Jest to oprogramowanie pozwalające na przetwarzanie za pomocą modelów oraz procedur danych wejściowych w wyjściowe. Dzięki Systemowi Informacji Geograficznej możliwe jest gromadzenie, udostępnianie oraz analiza i wizualizacja danych przestrzennych. System ten ma wiele funkcji, jednak do najważniejszych zaliczane jest wspieranie procesu decyzyjnego. Wykorzystywany jest on w firmie GEOdev do opracowywania dokumentacji oraz wydawania opinii. Ponadto System Informacji Geograficznej pozwala na: usprawnienie zdobywania i przekazywania informacji, nawigowanie oraz przygotowywanie rozległych analiz.
Na jakie pytania można odpowiedzieć dzięki danym zawartym w GIS?
Dzięki informacjom zawartym w GIS istnieje możliwość zdobycia odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania związane z przestrzenią. Umożliwiają zebranie danych związanych m.in. z: lokalizacją obiektów oraz określonych zjawisk, ich charakterystycznymi cechami, relacjami zachodzącymi pomiędzy nimi w przestrzeni.
Co to jest Krajowy System Informacji Geograficznej?
Krajowy System Informacji Geograficznej jest państwowym rejestrem z bazami danych, które podlegają standaryzacji. W jego strukturze wyróżnić można 3 poziomy:
- powiatowy,
- wojewódzki,
- krajowy.
Krajowy System Informacji Geograficznej został powołany w celu zbudowania i utrzymania ładu ekologicznego oraz przestrzennego w państwie, a także dostarczenia informacji instytucjom i obywatelom, pomocy w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych oraz tworzeniu baz danych w celu rozwoju infrastruktury.
Z czego składa się System Informacji Geograficznej?
Na GIS składają się: bazy danych, sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz ludzie – twórcy i użytkownicy. W systemie odnaleźć można materiały źródłowe takie jak: mapy, zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, a także ankiety statystyczne, dokumenty związane z obserwacjami terenowymi oraz pomiarami geodezyjnymi. Nie jest to jednak zamknięty katalog, ponieważ na System Informacji Geograficznej składają się również inne dane w formie cyfrowej. W GIS wyróżnia się 3 moduły funkcjonalne: wprowadzanie danych w formie przestrzennej (wymagają wektoryzacji) lub nieprzestrzennej; zarządzanie bazą danych (obejmujące procesy takie jak: aktualizowanie, porządkowanie oraz wyszukiwanie informacji); wyprowadzanie i obrazowanie danych, dzięki którym możliwe jest przedstawienie informacji w formie zrozumiałej dla odbiorcy, a także uzyskane przez niego trwałej kopii zawartych w systemie danych i obrazów.
System Informacji Geograficznej – zastosowanie
Systemy Informacji Geograficznej stanowią główne źródło wiedzy dla: geodetów, konstruktorów oraz urbanistów. Ponadto wykorzystywane są do monitoringu środowiska naturalnego, zagrożenia przestępczością czy występowaniem chorób. Dodatkowo System Informacji Geograficznej pozwala na zdobywanie i przetwarzanie danych, które mają związek z techniczną infrastrukturą określonego terenu. Ma szerokie zastosowanie w używanych przez nas nawigacjach. Dodatkowo warto pamiętać, że system ten może być wykorzystany także w branżach takich jak:
- nieruchomości m.in. dla inwentaryzacji gruntów oraz obiektów,
- telekomunikacja m.in. dla projektowania i utrzymywania sieci,
- górnictwo m.in. w celu poszukiwania złóż i monitoringu wpływu podejmowanych działań na środowisko,
- transport m.in. dla planowania operacji logistycznych,
- archeologia m.in. dla integracji i analizy danych pochodzących z różnych okresów i źródeł,
- leśnictwo m.in. dla zarządzania,
- bankowość m.in. dla badania rozmieszczenia klientów,
- wojsko.
Dlaczego warto wybrać naszą firmę?
Firma GEOdev łączy specjalistów z zakresu geologii, geotechniki oraz geofizyki, dla których praca, poza obowiązkiem, jest pasją. Stale się rozwijamy w dziedzinie geologii inżynierskiej oraz budownictwa, w tym geotechniki. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, z jednakowym zaangażowaniem, bez znaczenia czy wykonujemy opinię geotechniczną dla domu jednorodzinnego, czy dokumentację geologiczno-inżynierską bądź badania geofizyczne. Mamy świadomość, że wykonane przez nas pracę geotechniczne oraz geologiczne nie stanowią jedynie dokumentu potrzebnego do uzyskania pozwolenia na budowę, lecz są podstawą do poprawnego projektowania każdej inwestycji. W wielu przypadkach można się spotkać z podejściem „dla nas nie ma rzeczy niemożliwych”, z czym się częściowo zgadzamy, ponieważ nie ma rzeczy niemożliwych, lecz bywają źle dobrane rozwiązania, dlatego współpracujemy także z innymi firmami z branży geologicznej i geotechnicznej oraz najlepszymi biurami konstrukcyjnymi. W przypadku, gdy teren badań wymaga rzadkich oraz nietypowych rozwiązań kontaktujemy inwestorów z odpowiednimi osobami, z którymi współpracujemy, mając na uwadze poprawne wykonanie oraz bezpieczeństwo projektowanej inwestycji. W przypadku badań geofizycznych szczegółowo analizujemy obszar badań, biorąc pod uwagę aspekt, czy istnieje możliwość poprawnego wykonania badań. Zdarzają się przypadki, gdy nie ma możliwości poprawnego wykonania badań, dlatego w tych sytuacjach informujemy inwestorów ograniczeniach w możliwości wykonania niektórych rozwiązań.