Sonda statyczna CPTU
Pagani TG 63-200
Badania geotechniczne in-situ stanowią podstawę dokumentowania geotechnicznego zaraz obok samych wierceń. Sondowania CPTU spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące parametrów wytrzymałościowych i odkształceniowych gruntów. Zgodnie z wynikami najnowszych badań porównawczych, zrezygnowaliśmy z użycia starszej technologii sondowania CPT stożkiem Begemanna, który jest podatny m.in. na negatywny wpływ tarcia żerdzi zewnętrznych o wewnętrzne przy braku kontroli pionowości pomiaru, z uwagi na niską rozdzielczość pomiaru w pionie (pomiar następuje co 20 cm) oraz brak uwzględniania rzeczywistego ciśnienia porowego w interpretacji wyników.
Podczas badań CPTU przy użyciu piezostożka z elektrycznym pomiarem oporu na stożku, tarcia na pobocznicy i pomiaru ciśnienia porowego, w naturalnych warunkach możliwe jest zbadanie najbardziej rzeczywistych parametrów gruntu, z uwzględnieniem wilgotności, uziarnienia oraz naprężeń. Dane podstawowe wyświetlane są na wyświetlaczu w czasie rzeczywistym podczas pomiaru. Wszystko to umożliwia wyprowadzenie parametrów zgodnie z obowiązującą normą Eurokod 7.
Włoska firma wprowadziła w nowej wersji szereg udoskonaleń m.in. możliwość użycia dodatkowej pompy hydraulicznej podczas pomiaru, umożliwiając uzyskanie siły nacisku 20 ton oraz uzyskanie o 25% zwiększonej głębokości kotwienia. Sonda CPTU firmy Pagani spełnia wymogi wszelkich norm.
Do każdego badania dołączamy dokumenty kalibracji stożka.
Podczas sondowania rejestrowane są następujące parametry:
- Opór pod stożkiem [Qc]
- Tarcie na pobocznicy stożka [Fs]
- Ciśnienie porowe gruntu [U]
- Głębokość [cm]
- Inklinacja
Parametry jakie można uzyskać na podstawie sondowania CPTU:
- Stopień plastyczności [IL]
- Stopień zagęszczenia [ID]
- Efektywny kąt tarcia wewnętrznego [φ’]
- Współczynnik rozporu bocznego [Ko]
- Naprężenie prekonsolidacyjne [σ’p]
- Wrażliwość [St]
- Wytrzymałość na ścinanie [Su]
- Moduł edometryczny ściśliwości wtórnej [Eoed]
- Moduł ściśliwości [M]
- Współczynnik filtracji w kierunku poziomym [kh] oraz wartość aktualnego ciśnienia wody w danej warstwie gruntu (na podstawie testu dyssypacji)