NA CZYM POLEGAJĄ BADANIA FVT?
Sonda krzyżakowa GEOMIL to urządzenie pozwalające na wyznaczenie wytrzymałości na ścinanie bez odpływu Su (Tfu) w swojej szczytowej i rezydualnej wartości. Urządzenie z powodzeniem może zastąpić badanie trójosiowe TXUU (w zakresie naprężeń in situ) w gruntach spoistych. Dzięki zastosowaniu rur osłonowych, urządzenie wysuwa się ze specjalnego buta na głębokość 20-30 cm dzięki czemu nie występuje tarcie na pobocznicy żerdzi z gruntem (obraca się jedynie żerdź wewnętrzna).
Urządzenie jest sterowane komputerowo, a za obrót sondy odpowiada jednostka z kluczem mierzącym moment obrotowy. W urządzeniu istnieje możliwość regulacji prędkości ścinania.
Wykonywanie badań FVT stanowi jedyny sposób na uzyskanie bezpośredniego parametru wytrzymałości na ścinanie Su w terenie, w szczególności pozwalając na przebadanie całego profilu gruntu.
Szczególnie pomocnym badaniem przy wykonywaniu FVT może się okazać dylatometr sejsmiczny SPDMT, który przy analizie fal podłużnych pozwoli na jeszcze poprawniejszą interpretację.
Dlaczego warto wykonać badania z automatycznym systemem?
Na rynku dostępne są na ogół sondy SLVT, wykonywane ręcznie za pomocą klucza dynamometrycznego. Takie rozwiązanie może prowadzić do błędów w określeniu wytrzymałości na ścinanie z powodu wpływu tarcia gruntu na kolumnę żerdzi (zawyżony wynik) oraz subiektywną ocenę operatora sondy w kwestii ścięcia i odczytania prawidłowej wartości momentu. Mają one jednak jedną zaletę – ich wykonanie jest relatywnie bardzo szybkie. Według aktualnych badań, pomiary wykonane ręcznym zestawem mogą być o kilkadziesiąt procent wyższe od tych z systemem automatycznym.
Podstawową przewagą automatycznego systemu jest możliwość zadania stałej prędkości obrotu oraz ciągła i elektroniczna rejestracja momentu obrotowego dzięki zastosowanego silnika zintegrowanego z czujnikiem dynamometrycznym. Dodatkowo zastosowanie rur osłonowych całkowicie wyklucza wpływ tarcia, a tym samym wyniki badań są niezawyżone.
Gdzie zaleca się stosować badania FVT?
Badania te, z uwagi na konieczność wykonania obliczeń według aktualnej normy europejskiej Eurokod 7, zaleca się wykonać w każdym przypadku obliczeń w warunkach bez odpływu dla obiektów budowlanych. W teorii obliczenia te należy wykonać dla każdego obiektu budowlanego. W praktyce tak szczegółowe badania wykonuje się w złożonych i skomplikowanych warunkach gruntowych lub dla obiektów II i III kategorii geotechnicznej.

