Dokumentacja geologiczno-inżynierska

Dokumentacje geologiczno-inżynierskie

Kiedy wymagana jest dokumentacja geologiczno-inżynierska?

Wykonanie podstawowych badań geotechnicznych, których wyniki zawarte są w dokumentacji geotechnicznej jest obowiązkowe dla każdej inwestycji budowlanej. Gdy wyniknie z nich, że warunki gruntowe na działce pod budowę domu jedno- bądź dwupiętrowego są skomplikowane, konieczne jest przygotowanie dodatkowych badań, których wyniki określone będą w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Do skomplikowanych warunków gruntowych zalicza się:

  • osuwiska,
  • zjawiska kurzawkowe,
  • zjawiska glacitektoniczne,
  • rejony wychodni uskoków tektonicznych,
  • zjawiska sufozyjne,
  • obszary szkód górniczych, w szczególności objęte płytką eksploatacją górniczą,
  • obszary delt rzek.

Kiedy dokumentacja geologiczno-inżynierska jest jeszcze wymagana? M.in. w przypadku wielopiętrowych budynków posadowionych na gruntach o złożonym lub skomplikowanym charakterze, a także dla obiektów nietypowych, wielkopowierzchniowych w złożonych warunkach gruntowych bądź mogących wpływać znacząco na środowisko we wszystkich warunkach gruntowych.

Jaki cel mają dokumentacje geologiczno-inżynierskie?

Dokumentacja geologiczno-inżynierska przygotowywana jest w celu określenia warunków na potrzeby posadowienia nieruchomości, a także: zagospodarowania przestrzennego, przechowywania odpadów, podziemnego składowania dwutlenku węgla, substancji różnego rodzaju i odpadów. Powala na określenie budowy geologicznej i hydrogeologicznej danego podłoża, jego przydatności do realizacji zaplanowanych działań, a także prognozowanych zmian w środowisku, które mogą zostać wywołane przez daną inwestycję.

Z czego składa się dokumentacja geologiczno-inżynierska?

Sprawozdanie z przeprowadzonych badań geologiczno-inżynierskich przedstawiane jest w dwuczęściowej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. W części opisowej określone zostały przepisy i zakres opracowania (podstawa formalna, przedmiot przeprowadzanych badań, ich cel oraz charakterystyka obiektu), podstawy opracowania dokumentacji, zakres i metodyka przeprowadzanych prac, opis terenu oraz budowy geologicznej badanego obszaru (z podziałem na warunki gruntowe praz wodne), a także wnioski i zalecenia. W części graficznej załączone powinny być: mapy, plany rozmieszczenia otworów podczas badań geologicznych, przekroje, wyniki sondowań, wyniki analizy stateczności zbocza, wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych, mapy geologiczno-inżynierskie. Treść zawarta w poszczególnych częściach dokumentacji geologiczno-inżynierskiej może się różnić w związku z zakresem przeprowadzanych prac.

Jak wygląda procedura związana z dokumentacją geologiczno-inżynierską?

Procedura, jak przebiega dokumentacja geologiczno-inżynierska  została opisana na naszej stronie. Zapoznanie się z nią pozwala na sprawniejsze i szybsze przejście przez wszystkie kroki związane z wykonaniem badania, jego zatwierdzeniem oraz wydaniem dokumentacji. Warto podkreślić, że badania do dokumentacji geologiczno-inżynierskiej przeprowadzane są na podstawie projektu, który musi być zatwierdzony przez organ administracji geologicznej (Starostę, Marszałka lub Ministra). Przygotowane materiały również podlegają uznaniu przez niego. Nie sposób określić, jaka będzie cena dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, ponieważ podlega ona indywidualnej wycenie.

Dokumentacja geologiczno-inżynierska – rozporządzenie

Wszelkie kwestie związane z dokumentacją geologiczno-inżynierską są prawnie usankcjonowane. Aktami, które uważane są z najważniejsze w tym aspekcie, są:

  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U.2012 poz. 463).
  • Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 roku (Dz.U. 2011 Nr 163 poz. 981).
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2016 roku w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2016 poz. 2033).
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania konsecji (Dz.U. 2011 nr 288 poz. 1696).

W razie jakichkolwiek wątpliwość można spróbować znaleźć w nich odpowiedzi na pytania związane z dokumentacją geologiczno-inżynierską lub skontaktować się z nami w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Zapraszamy do rozmowy!