Analiza stateczności skarpy
Zdarza się, że inwestycja budowana jest w miejscu, które wymaga specjalistycznych badań geotechnicznych oraz obliczeń. Takimi miejscami są m. in. skarpy, które muszą podlegać poszczególnej analizie.
Analiza stateczności skarpy – kiedy ją wykonać?
Analiza stateczności skarpy wykonywana jest w sytuacjach, kiedy obiekt budowlany ma być wybudowany w pobliżu krawędzi skarpy, czy też w bliskim sąsiedztwie. Obliczanie stateczności skarpy lub zbocza wykonuje się także przy obiekcie już istniejącym, aby sprawdzić, jakie ryzyko osunięcia się skarpy występuje w pobliżu danej inwestycji. Analiza stateczności skarpy jest w takim przypadku konieczna i bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo całej budowli. Sama analiza stateczności skarpy jest oparta na badaniu prawdopodobieństwa występowania zjawisk osuwiskowych. Aby wykonać analizę, trzeba dokładnie określić parametry wytrzymałościowe gruntu (efektywne lub całkowite) oraz wszystkie parametry związane już z istniejącym budynkiem (głównie obciążenie budynku).
Jak sprawdzić stateczność skarpy?
Istnieją różne metody obliczania stateczności skarpy. Często używanym sposobem na sprawdzenie, jaka jest stateczność skarpy jest metoda Felleniusa. Jest to jedna z najstarszych metod, została opracowana na podstawie wyników badań Szwedzkiej Komisji Geotechnicznej. Polega ona na sprawdzeniu stateczność poszczególnej bryły osuwiskowej za pomocą analizy jej podziału na bloki pionowe. W przypadku badania stateczności skarpy metodą Felleniusa zakłada się, że powierzchnia poślizgu ma kształt walca cylindrycznego, a także że siły oddziaływania między poszczególnymi blokami są równoległe do podstawy bloku. Wskaźnik stateczności definiuje się jako ustosunkowanie między sobą sił biernych i sił czynnych. Istnieją także inne sposoby, które pomogą sprawdzić stateczność zboczy. Wśród głównych możemy wyróżnić między innymi metody: Bishopa, Morgensterna-Price’a, Janbu i Sarma. Każda z nich bada stateczność skarp i zboczy w sposób bardzo dokładny i z uwzględnieniem założonych współczynników bezpieczeństwa. W przypadku bardziej skomplikowanych analiz stateczności skarpy zalecane są obliczenia Metodą Elementów Skończonych (MES). To bardzo rozbudowana analiza, dlatego wymaga bardzo szczegółowych badań podłoża.
Dlaczego należy wykonać obliczanie stateczności skarpy?
Ocena stateczności skarp i zboczy to jedno z najważniejszych badań geotechnicznych. Opinie geotechniczne są niezwykle ważne, zanim dojdzie do budowy domu lub inwestycji, jednak analiza stateczności skarpy to proces, który bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo budynku. Dzięki badaniu stateczności skarpy będziemy mieli pewność, że dom lub inny obiekt budowlany, który stoi na skarpie jest odpowiednio zabezpieczony, a inwestycja, którą mamy zamiar posadowić w danym miejscu, będzie bezpieczna. Sprawdzenie parametrów wytrzymałościowych gruntów oraz analiza stateczności to w przypadku każdej budowli usytuowanej na skarpie absolutna podstawa i warto zlecić tę analizę odpowiedniej i profesjonalnej firmie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, zajmujemy się zarówno analizą stateczności skarpy jak i innymi analizami geologicznymi.