Odwierty geotechniczne i geologiczne, piezometry, inklinometry

Wiercenia geotechniczne i geologiczne, piezometry oraz inklinometry

Odwierty geologiczne i geotechniczne są tym samym zadaniem realizowanym przez naszą firmę, dlatego ich nazwy stosowane są zamiennie.

Czym są odwierty geologiczne?

Wykonanie odwiertu geotechnicznego jest niezbędnym etapem opracowywania dokumentacji związanej z określeniem warunków gruntowo-hydrologicznych, takim jak opinia geotechniczna. Dzięki wykonaniu wierceń w podłożu możliwe jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych oraz przekazanie profilu geologicznego gruntu w celach interpretacji badań polowych gruntu. Odwiert można wykonać przed zakupem działki, by ocenić jej przydatność pod planowaną inwestycję oraz oszacować jej koszty, jak i po kupnie, ale przed wykonaniem planu zabudowy, dzięki czemu możliwe będzie dostosowanie go do warunków gruntowych oraz zaprojektowanie bezpiecznego w posadawianiu i eksploatacji obiektu.

Jakimi metodami wykonuje się wiercenia geologiczne?

Odwierty geotechniczne mogą być wykonywane metodą mechaniczną oraz ręczną. Pierwsza z nich jest wykorzystywana częściej, co wynika głównie ze względów finansowych oraz technologicznych. Odwiert geotechniczny sposobem mechanicznym może być wykonany metodą udarową oraz obrotową, która pozwala na uzyskanie lepszej jakości próbek oraz odwiertu pozwalającego na dokładniejsze oszacowanie parametrów gruntu. Jest przy tym także bardzo korzystnym finansowo sposobem. Dobór sprzętu dopasowywany jest do potrzeb oraz warunków gruntowych. Otwór wykonany przy ich użyciu może być dodatkowo zarurowany, co stosowane jest, gdy potrzebna jest próbka NNS. Druga z metod mechanicznych – udarowa jest coraz rzadziej stosowana. Metoda ta wymaga systematycznego usuwania urobku z otworu. Wiercenie ręczne najczęściej wykonywane jest w sypkich i miękkich gruntach. Jest bardzo rzadko stosowane, gdyż jest mało opłacalne ekonomiczno-technologicznie i ciężkie w zastosowaniu.

W jakim celu wykonuje się odwierty geotechniczne?

Wiercenia geotechniczne oraz związane z nimi badania umożliwiają zakwalifikowanie danego obszaru do określonej kategorii geotechnicznej. Pozwalają one na bardzo dokładne określenie poziomu wód gruntowych, rodzaju i wilgotności gruntów pod posadawianie obiektu, a także jego wstępnej nośności. W związku z tym wiercenia geologiczne pozwalają oszacować ryzyko np. możliwości ewentualnego zawalenia się danej konstrukcji, zapadania się gruntów, a co za tym idzie fundamentów, a także zastosowania odpowiednich rozwiązań podczas projektowania obiektu, by móc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia szkód w czasie jego eksploatacji. Warto podkreślić, że materiał pozyskiwany podczas wykonywania odwiertów geologicznych może zostać wykorzystany do bardziej szczegółowych badań. Nam służą one w szczególności do określania rodzaju gruntu, a następnie profil jest uzupełniany wynikami sondowań statycznych CPTU. Co ważne wykonanie odwiertów zlecane jest również m.in. w przypadku poszukiwania złóż surowców mineralnych, wód głębinowych oraz na potrzeby badań mających na celu określenie przeszłości geologicznej danego obszaru.

Odwierty geologiczne – cena

Odwierty geologiczne pod budowę domu oraz posadawianie innych budowli i obiektów mogą mieć zróżnicowaną cenę. Koszty zazwyczaj zaczynają się od 1500 zł dla niepodpiwniczonego domku jednorodzinny, jednak prosimy, by w kwestii dokładnej wyceny odwiertów geotechnicznych kontaktować się z nami indywidualnie, ponieważ wpływa na nią wiele czynników m.in. ich głębokość oraz ilość. Pod uwagę należy brać także zakres przeprowadzanych badań np. sondowanie statyczne CPTU bądź laboratoryjne.

Odwierty geologiczne – Śląsk, dlaczego warto wybrać GEOdev?

Decydując się na posadowienie budowli na Śląsku wato pamiętać, że jest to region o bardzo zróżnicowanych warunkach gruntowych. Zazwyczaj wymagają one kompletnych badań geologiczno-inżynierskich, które posiadamy w ofercie. Dodatkowo dysponujemy profesjonalnym sprzętem, wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają nam na rzetelne i szczegółowe przeprowadzenie niezbędnych badań, a następnie sporządzenie rzetelnej dokumentacji. Współpracujemy z innymi przedsiębiorstwami świadczącymi usługi geologiczne i geotechniczne, a także specjalistycznymi laboratoriami, dlatego firma GEOdev to świetny wybór, jeżeli chodzi o wykonanie odwiertów geologicznych m.in. na terenie Śląska.

 

W jakim celu wykonuje się piezometry?

Piezometry to niewielkich rozmiarów instalacje pomiarowe różniące się od studni przeznaczeniem i rozmiarem. Wykorzystuje się je w celu pomiarów wahań zwierciadła wód gruntowych, ustalania parametrów przepuszczalności gruntu lub wydajności warstwy wodonośnej. Szczególnie istotny jest ich montaż przed budową, gdy poziom posadowienia jest na granicy warstw wodonośnych. Dodatkowo piezometr umożliwia pobór wody gruntowej do badań fizykochemicznych lub zanieczyszczeń. Piezometr posiada denko górne, rury nadfiltrowe i podfiltrowe, rury filtrowe i denko dolne zwykle wykonane z trwałego tworzywa PVC.

 

Kiedy zainstalować na działce inklinometr?

Inklinometr to urządzenie, które sposobem wykonania przypomina piezometr i jest wykonana z tworzywa PVC. Różnica jest taka, że w przypadku inklinometru nie montuje się rur filtrowych, a rur nie obsypuje się specjalną obsypką filtracyjną, a np. zaczynem cementowym, który ma spowodować stabilizację piezometru w górotworze. Każda z rur posiada dwie specjalne fazy obrócone względem siebie o 90 stopni, które umożliwiają wsunięcie specjalnego urządzenia pomiarowego mierzącego skrzywienie rury. Właśnie ten pomiar jest szczególnie przydatny w przypadku lokalizacji obiektu budowlanego na osuwisku. Wzrost przemieszczeń świadczy o ruchach masowych, a ułożenie faz pozwala określić ich kierunek. Reasumując, inklinometry montuje się na osuwiskach lub skarpach, które są zagrożone utratą stateczności zbocza. Takie badanie wykonuje się systematycznie co np. miesiąc co pozwala zawczasu zareagować i wdrożyć plan naprawczy.