Kontakt

Kontakt

Geodev – geolog

Patryk Karolczyk

Adres korespondencyjny:

Al. Korfantego 191 bud. E
40-153 Katowice (przy Instytucie Techniki Budownictwa)

NIP: 5751878326
REGON: 383881647

 

Nr tel.: +48 733 859 277
e-mail: biuro@geodev.pl

Usługi geologiczne na Śląsku – na czym polegają?

Geologia to dziedzina nauki, która zajmuje się budową oraz własnościami Ziemi. Jedną z jej gałęzi jest geologia stosowana, która wykorzystuję wiedzę teoretyczną do celów praktycznych, takich jak geologia inżynierska czy środowiskowa. Geotechnika z kolei to nauka zajmująca się właściwościami gruntu pod kątem projektowania i wykonywania obiektów budowlanych. Czym zajmuje się geolog? Przede wszystkim doradztwem podczas odwiertów geologicznych, przeprowadzaniem badań gruntu, badań geotechnicznych.

Podstawowe usługi geologiczne i geotechniczne w Katowicach, na Śląsku to m.in.:

Firma geologiczna/geotechniczna może opracować dokumentację geologiczno-inżynierską oraz dokumentację badań podłoża gruntowego. Oprócz tego wykonuje projekty robót geologicznych, nadzoruje odwierty geologiczne. Kiedy to wszystko jest potrzebne?

Z usług geologicznych korzystają m.in.: deweloperzy, konstruktorzy (projektanci), przedsiębiorstwa budowlane, którzy muszą wykonać badania geotechniczne (wynika to nie tylko z obowiązujących przepisów, ale umożliwia również stworzenie optymalnego projektu, wykorzystującego zabezpieczenia fundamentów dla określonych warunków gruntowych). Badania gruntu często zlecają osoby indywidualne, które planują podjąć się budowy domów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby opinia geotechniczna była w pełni przydatna, zakres prac geotechnicznych powinien określić projektant obiektu budowlanego. Geolog pomoże także w ocenie szkód górniczych.

Kiedy potrzebne są badania geotechniczne, badania gruntu?

Podstawową usługą geologiczną są badania geotechniczne. Na czym polegają i kiedy należy je wykonać?

Badania geotechniczne pozwalają na ocenę warunków wodno-gruntowych, przede wszystkim na rozkład warstw podłoża gruntowego, określenie jego stanów i parametrów, a także sprawdzenie poziomu wód gruntowych oraz jego wahań. Należy o tym pomyśleć przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji budowlanej, niezależnie od tego, czy mowa o domu jednorodzinnym, czy o obiekcie przemysłowym. Dlaczego?

Zbyt wysoki poziom wód gruntowych często uniemożliwia wykonanie podpiwniczenia lub byłoby to nieopłacalne ze względu na konieczność zastosowania kosztownych rozwiązań technicznych. Posadowienie obiektów, gdy w podłożu występują grunty słabonośne, wymaga często specjalistycznych wzmocnień podłoża lub nierzadko posadowienia pośredniego (pale, kolumny itp.). W Polsce często spotykane są grunty wysadzinowe i pęczniejące. Dodatkowo grunty takie przy zagęszczaniu wibracyjnym mogą się uplastyczniać. Znajomość pełnego profilu podłoża gruntowego i jego parametrów pozwala optymalnie przeprowadzić prace projektowe oraz bezpiecznie posadowić fundamenty. Na tym nie kończą się korzyści z wykonania badań podłoża gruntowego, gdyż budynek pracuje także w fazie eksploatacji.

Tutaj warto dodać, że odpowiedzialny projektant powinien zlecić oprócz kilku sztuk otworów geotechnicznych, także badania podłoża gruntowego w postaci sondowań odpowiednich do rodzaju gruntu (CPTU, DMT, DP) oraz badań terenowych (penetrometr tłoczkowy lub ścinarka obrotowa na próbie NNS), badania laboratoryjne. Na końcu klientowi dostarczana jest dokumentacja badań podłoża gruntowego, która jest potrzebna na późniejszych etapach realizowania inwestycji.

Czy warto wykonać badania geotechniczne w Katowicach oraz innych rejonach Polski?

Podstawową usługą geotechniczną (geologiczną) jest opracowanie opinii geotechnicznej. Opinię taką, zgodnie z Rozporządzeniem, należy wykonać dla każdego obiektu budowlanego. Jeśli obiekt budowlany kwalifikuje się do II i III kategorii geotechnicznej lub posadowiony jest w złożonych i skomplikowanych warunkach gruntowych, konieczne jest uzupełnienie opinii geotechnicznej o następujące badania:

  • badań geotechnicznych;
  • badań geologiczno-inżynierskich.

W tym celu, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wykonuje się m.in. odwierty geologiczne i geotechniczne, sondowania statyczne (CPTU), badania dylatometryczne (DMT), sondowania dynamiczne (DP) oraz specjalistyczne badania na próbie o nienaruszonej strukturze NNS np. za pomocą aparatu trójosiowego, edometru. Oprócz tego przeprowadza się podstawowe badania laboratoryjne, umożliwiające wykonanie analizy gruntu pod kątem uziarnienia, wilgotności, granic płynności i plastyczności. Badania geotechniczne dopasowuje się do kategorii geotechnicznej obiektu oraz złożoności warunków gruntowych. Ważne jest także dobranie badań do zamierzonego celu. Jeśli największym zagrożeniem dla konstrukcji będą osiadania, lepiej dopasować zestaw badań, który skupi się na parametrach odkształceniowych gruntu (DMT, edometr). Z kolei, gdy problematyczne są parametry wytrzymałościowe – najkorzystniejsze pod względem parametryzacji podłoża są sondowania statyczne CPTU.

A czy warto zamówić badania geotechniczne? Zdecydowanie tak, ponieważ dzięki nim możliwe jest opracowanie dokumentacji technicznej, będącej podstawą do rozpoczęcia prac budowlanych. Ponadto dzięki badaniom gruntu można uniknąć wielu kosztów, a także problemów związanych z wysadzinowością gruntu, niewystarczającymi parametrami gruntu dla danego fundamentu, wysokim poziomem wód gruntowych. Dodatkowo należy pamiętać, iż opracowanie opinii geotechnicznej jest prawnie wymagane, a co za tym idzie – przy jej braku w projekcie budowlanym, w razie ewentualnych szkód, ubezpieczalnie mogą nie wypłacić odszkodowań z uwagi na braki projektowe.

Reasumując, badania geotechniczne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość „dobrych” gruntów jest już zabudowana, są jednym z najważniejszych procesów podczas projektowania obiektu. Bez odpowiednich danych projektant może nie doszacować parametrów fundamentów, co zagrozi bezpieczeństwu lub je przeszacować co znacznie wpływa na ekonomię inwestycji.